Amundsen–Scott (polární stanice)
Polární stanice Amundsen–Scott (anglicky Amundsen–Scott South Pole Station) je americká výzkumná stanice umístěná 100 m od Jižního zemského pólu v Antarktidě. Nedaleko stanice se nachází takzvaný Ceremoniální Jižní pól, kde vlají vlajky několika států spolupracujících na stanici a také speciální plaketa.[1]
Pojmenována byla na počest Roalda Amundsena (jako první stanul v roce 1911 na jižním pólu) a jeho velkého soupeře Roberta F. Scotta (stanul na jižním pólu 17. ledna 1912 a na zpáteční cestě zahynul).
Speciální tradicí na stanici je pak 300 Club, jehož členové museli absolvovat nejdříve pobyt v sauně rozehřáté na teplotu 200 °F a poté vyjít ven do teploty nejvýše −100 °F.[1]
Budování stanice
[editovat | editovat zdroj]Byla vybudována osmnáctičlennou skupinou z amerického námořnictva v listopadu 1956, od té doby byla permanentně obývána a udržována. V roce 1975 k ní přibyl Geodetický dóm – stavba ve tvaru kulového vrchlíku, 16 metrů vysoká, 50 metrů v průměru, která se stala hlavní budovou stanice a ke které byly roku 2003 přistavěny nové budovy vyvýšené stanice (Elevated station).
Fungování stanice
[editovat | editovat zdroj]V létě počet obyvatel stanice typicky převyšuje 200, přes zimu zůstává 80–90 lidí. Stanice je zcela soběstačná, energii dodávají tři elektrické generátory, poháněné motorem na kerosin.
Dopravní spojení
[editovat | editovat zdroj]Po stavbě geodetického dómu bylo zahájeno mezi stanicí a ostatním světem letecké spojení, kvůli čemu byla upravena 3 658 m dlouhá přistávací dráha. Letecké spojení na Amundsen–Scott je zajištěno přes další stanici, McMurdo, která má pravidelná letecká spojení s Novým Zélandem.
Výzkum
[editovat | editovat zdroj]Výzkumná činnost stanice zahrnuje následující vědní obory:
Galerie
[editovat | editovat zdroj]-
Pohled na Elevated station z jižního pólu.
-
Vstup do Geodetického domu demontovaného v roce 2010.
-
Stanice za polární noci. Uprostřed je elektrárna, vpravo dole garáž a dílna pro mechaniky.
-
Dodávka surovin a jídla z upraveného LC-130 Hercules.
-
Uvnitř Geodetického dómu.
-
Demontovaný Geodetický dóm z jižního pólu.
-
Větší detail Elevated station.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amundsen-Scott South Pole Station na anglické Wikipedii.
- ↑ a b Naked Scientists Race Around This South Pole Marker Every Winter. Atlas Obscura [online]. [cit. 2024-01-05]. Dostupné online. (anglicky)
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Polární stanice Amundsen–Scott na Wikimedia Commons
- Galerie obrázků ze stanice (i interiéru) od jednoho z jejích obyvatel